"מסע נשי" – הודו הקלאסית

חווייה אחרת…. בהודו

תאריכים: 23.10.18 – 8.11.18 (קבוצה 52)- (היציאה – אחרי החגים)

שימו לב: המפגש הבא יתקיים ב- 20.8.18. בתאריך זה תסתיים ההרשמה המוקדמת.  

 

17 ימים בליווי ריקי כהן ונעמי פונדק לובל


צילומים: ליהיא לפיד, "מסע נשי".

יום 1-  אל הודו..  עם ערב, נמריא אל הודו בטיסה ישירה וקצרה אל דלהי, בת ננחת בבוקר המחרת.

יום 2 – דלהי הבירה – לאחר התארגנות ומנוחה קצרה, נצא אל דלהי – המטרופולין המדהים של הודו. נסייר בעיר העתיקה  ובצ'אנדני צ'וק – הרחוב העמוס והססגוני ביותר בעיר, אשר מסמל יותר מכל את אווירה הכל כך מיוחדת של הודו. נבקר באתר שריפת גופתו של אבי האומה ההינדית: גנדי, נטייל בשווקים, נתמלא בריחות המשכרים ונחוש את ההמולה המיוחדת לעיר הבירה. נלון בדלהי.

יום 3 – אל אג'מר הסופית ופושקאר ההינדית – עם עלות השחר נשים את פעמינו אל תחנת הרכבת, שוקקת החיים.  בנסיעת רכבת, מהמשובחות של הודו, נגיע  אל העיר אג'מר, העיר המוסלמית, המאכלסת בתוכה את המרכז הסופי המיוחד לשלום.  נשמע מפי ראש הקהילה ואשתו  על מהות  המקום ונוכל להתרשם מבית ספר מיוחד במינו..  בהמשך נצא אל פושקאר: עיירה קטנה וציורית בשולי המדבר. מהיותה עיר מקודשת להינדים, אסורה בפושקאר אכילת בשר ושתית אלכוהול ואנו נשתלב באווירת המקום. היום נתנסה בארוחה הודית צמחונית, בה נטעם מהמטבח האופייני לרג'סטאן ונלמד על ההבדלים בין הכתות העיקריות בהודו.  נלון בפושקאר.

יום 4 – טקסים, מאמינים ושאר הבלי העולם הזה.. וגם הבא – היום נצא לבקר במקדש היחיד בהודו המוקדש לברהמה, נשוטט בסמטאות הצבעוניות של פושקאר, נתארח בבתי מקומיים ונפגוש חברים.בערב נבקר בבית חב"ד המקומי וניפגש עם קהיליית הישראליים היושבת כאן. נתערבב בקהל הצעירים ונשמע מהם על אורחות החיים במקום. נלון בפושקאר.

יום 5 – טבע מסביב וגם אגם – בבוקר נצא לסיור בטבע שמסביב לעיירה. השקט, המקדשים הקטנים הפזורים סביב, בעלי החיים.. כולם משרים כאן אווירה של שלווה. המקום מאפשר את השקט וההיתנתקות למי שבוחרים להתבודד. לאחר מכן נצא לטייל סביב האגם:  פושקאר נבנתה על המים ואנשיה מקיימים את הטקסים והפולחנים מימים ימימה. כאן נפגוש בשלל טיפוסים שונים ומשונים: נפגוש בסהדואים ובתמהונים לצד מאמינים וסוחרים הממלאים את סמטאותיה.  נלון בפושקאר.

יום 6 – אל ג'איפור – העיר הוורודה – היום נצא בנסיעה אל ג'איפור – בירת רג'סטאן התוססת. בדרכנו נבקר במקום מיוחד ומופלא – "בית הספר ליחפנים" – כן, יש לנו מה ללמוד.. גם מהם. נמשיך  לגאיפור ולשכנגיע, נצא לסייר ברחובות העיר הצבעונית ונצפה ב'האווה מאהאל '- ארמון הרוחות שהוקם במיוחד כדי לאפשר לנשות החצר לצפות בחיי היומיום שמחוץ לארמון ובשווקי העיר ההומה, בבתי המלאכה הקטנים שלה ובבתי האופנה המקומית.  נלון בג'איפור.

יום 7 – בהמולת העיר הגדולה..  לאחר ארוחת הבוקר, נעלה רכובות על גבי פילים (ממש כמו נשות המהרג'ות.. מי שתבחר לא לעלות על הפילים תעשה את העלייה בג'יפ). נסייר באולמות המפוארים, נלמד על הארכיטקטורה המיוחדת למקום  ונחוש בהדי העבר. נבקר גם בארמון העיר המשמש גם למגורי המהרג'ה הנוכחי ומשפחתו, ונלמד על האמנויות הרג'סטניות העתיקות. אחר הצהריים נבקר את ארגון הנשים האקדמאיות של אוניברסיטת רג'סטאן, קבוצת נשים פעלתניות וחזקות הפועלות רבות למען נשות האזור, מפיהן נלמד על מעמד הנשים בהודו. נלון בג'איפור.

יום 8 – החוצה ופנימה… היום נצא לבקר במקדשי גלטה הסמוכים לעיר. מקדשי האבן היפייפיים, חצובים בהר בו משוטטים חופשי להקות קופים, פרות, עיזים וגם טווסים… בחורש שמסביב נמצא גם מרכז ויפאסנה ידוע, ואנו נתנסה בחוויית המרכוז וההתכנסות פנימה. אחר הצהריים נחזור לעיר ההומה לשופינג ושוטטות ולעת ערב, נצא לבילוי משותף ונצפה בסרט הודי בבית הקולנוע המקומי. חוויה..  נלון בג'איפור.

יום 9 – אל ורינדאבן:  אלמנות הודו מאמיני קרישנה וטקסים.. היום נצא ממדבריות רג'סטן אל מרכז הארץ הפורה ונגיע אל מאתורה, בה נמצא מקדש הסאטי אשר נבנה ע"י אחד משליטי ג'איפור כעדות לשריפת אמו על מדורת בעלה. במקום הסאטי,  אשר אסור כיום על פי החוק, נוהגות המשפחות לשלח את הנשים אל  בתי האלמנות (מי ראתה את הסרט "מים"?), נכנס לבית אלמנות שכזה לביקור מטלטל במיוחד.. . וורינדאבאן, העיירה השכנה,  ידועה גם כמקום הפולחן של האל האהוב על ההינדים – קרישנה וחסידי ההארי קרישנה בחרו בוורינדבאן כמקום מושבם. כאן נמצא הינדים רבים  כמו גם מערביים, שבחרו לחיות קצת אחרת.. המקומיים מקיימים כאן מידי לילה, טקס מרשים, צבעוני ומיוחד ואנו נשתתף בטקס המרהיב  הזה.  נלון במאתורה.

יום 10 – אל אגרה – היום מוקדש לטאג' מהאהל וסיפורי האהבה..  היום נצא לבקר באגרה – עירו של אחד משבעת פלאי עולם.  כאן נוכל להתרשם מה"טאג' מאהל", אחד המונומנטים הכבירים שנבנה למען האהבה (?), נשמע את הסיפור הכרוך בבניית הקבר ונוכל להתרשם מעבודת האמנות האדירה שהושקעה בו. נלון באגרה.

יום 11 – מאגרה לאורצ'ה – בבוקר נצא  אל תחנת  הרכבת וניסע לג'הנסי ומשם בנסיעה קצרה אל הכפר היפיפה אורצ'ה, הנמצא על גדת הנהר בטווה. אורצ'ה ('מקום חבוי') – הייתה בעבר בירתם של ממלכת הרג'פוטים וכיום הינה כפר שלו שבתיו בנויים בתוך מתחם מופלא של ארמונות ומקדשים. אחר הצהריים, נסייר בארמון הכפר, נבקר במקדש המקומי ונתרשם מהחיים הפשוטים  והשלווים של אנשי הכפר. לעת ערב נהנה ממראה השקיעה המקושט בצריחים וכיפות, ובערב..? נלון באורצ'ה.

יום 12 – "שאנטי"  בכפר – עם שחר, נצא אל הטבע המתעורר..  זה המקום והזמן לחוש מעט את ה"שאנטי" של הודו: לקחת 'פסק זמן', לנשום לרווחה, לסייר באופן עצמאי ולהתרשם מהחיים הפשוטים בכפר. הכי כיף יהיה לשוטט ולהתנסות בקשירת קשר בינאישי עם המקומיים, להיכנס להתארח, לשבת בחנויות, ולקשקש על הא ודא..  נלון באורצ'ה.

יום 13 – מאורצ'ה לקג'ורהו – קצת ארוטיקה הינדית…  הרחק מהמולת הודו הגדולה, נצא להליכת בוקר בטבע: לאורך הנהר נתענג על מראה הכובסות בנהר , נבקר בבתי המקומיים ונשוטט בשוק המקומי המקסים והקטן.. בצהרים  נצא בנסיעה אל קג'רוהו אליה  נגיע בשעות הערב. לאחר ארוחת הערב  ננסה לתהות על קנקנה של הטנטרה ההינדית… נלון בקג'רוהו.

יום 14 – מקג'ורהו לוראנאסי – טקסים על המים – את הבוקר נקדיש לביקור במקדשים הארוטיים מתקופת שושלת צ'נדלה במאות 10-11. כאן נצפה בפיסול מרהיב, בשלל סצנות, בהן התנוחות הארוטיות ההודיות המפורסמות. בצהריים נטוס אל ואראנסי הנחשבת  לעיר לקדושה ביותר בהודו. העיר וראנסי, השוכנת לגדת נהר הגנגס, הינה תמציתה של ההוויה ההודית אשר מיליוני הודים חולמים לסיים בה את חייהם. נצא לסייר בעיר: כאן ניפגש עם עולי הרגל הבאים לטבול במימי הגנגס כדי להיטהר, להשתחרר ממעגל הלידות מחדש ולזכות בהארה. עם שקיעה, נשתתף יחד עם ההינדים, בטקס הארטי – טקס נעילת היום עם הבערת האש ושירת ההמנונים המתקיים על גדת הנהר מזה אלפי שנים..   נלון בווראנסי.

יום 15 – קדושה בווראנסי –  התמצית של הודו.. עם עלות השחר, נשוט בגנגס ונצפה בזריחה מתוך הנהר. נוכל להתבונן בחיים המתעוררים בנהר, בפעילויות היומיום מחד ובטקסים האינטימיים המיוחדים להינדים, בפולחנים הקשורים לחיים ולמוות הנערכים בפומבי בגהאטות בנהר. כאן גם נפגוש בשלל העוסקים במים ובנשים הטובלות עם שחר במימי הגנגה האלה.. בשעת ערב נחזור לסיור ריקשות בעיר העתיקה, נבקר במקדשים ונפגש עם  חברים וותיקים…  נלון בוראנסי.

יום 16 – בודהיזם בסרנאת ומומבאי לסיום – היום נבקר ב'סאראנת' ,"ירושלים" של הבודהיסטים, המקום אליו הגיע בודהה לשאת את דרשתו הראשונה על "דרך האמצע" להגעה לנירוונה. נלמד כאן על הבודהיזם ועל הפתרונות המיוחדים שהוא נותן לסבל האנושי. ניפגש עם אנשי המקום וננסה להבין מהי משמעות הבודהיזם לאנשי הודו.. בשעות אחר הצהריים, נטוס לדלהי, בה נסיים את  המסע שלנו בארוח ערב חגיגית… נלון בדלהי.

יום 17 – הביתה..  עם בוקר, עוד קצת קניות, צלילים וטעמים אחרונים ובשעת צהריים נשים פעמינו לטיסה חזרה.. וננחת בערב, בחזרה אל המציאות שלנו.

  * עדיין ייתכנו שינויים בתוכנית.

סדרת מפגשי הכנה*:

תאריך

שעה

 יום

נושא המפגש – לקראת "מסע נשי" להודו

5.7.18

 19:00

 ה'

 נופים ומראות – במסלול הטיול עם מלוות המסע. 

18.7.18

19:00

 ד'

על יוגה ועוד – עם נעמי פונדק לובל.

13.8.18

19:00

 ב'

 בהרתנתיאם ועוד… על המחול ההודי הקלאסי עם מיאלה

13.9.18

19:00

 ה'

"בין הסארי לסאטי" – על נשות הודו הרחוקה – עם ריקי כהן.

7.10.18

19:00

 ב'

לקראת מסע: הדרכה טכנית, על גמישות ועוד… עם מלוות המסע

  

 

 

מפגשי ההכנה מתקיימים באזור המרכז.        *ייתכנו שינויים.

מפגשי ההכנה כלולים במחיר הטיול.  המפגשים ייערכו באזור המרכז. מיקום מדוייק יימסר לנרשמות לערבי המבוא.

לפרטים נוספים והרשמה, נא לפנות אל ריקי בסמס או בווטסאפ בלבד:  0522-311380.

או במייל: riki@masanaashi.com

 

מחיר הטיול: 4280$ – לנרשמות עד לתאריך 18.7.18. (לאחר מכן יעלה מחיר הטיול ב-200 דולר)

גודל קבוצה: 15-24 נוסעות. 

המחיר כולל:

* טיסת אייר אינדיה ישירה (כחמש שעות!)  ת"א – דלהי – ת"א..

* 2 טיסות פנימיות לפי התוכנית.

* מלונות מהדרגה הראשונה ומהמשובחים שבנמצא (מלונות 4-5 כוכבים ומלונות מורשת).

* חצי פנסיון לאורך כל הטיול (כולל 2 בקבוקי מים לכל יום, לאורך כל הטיול).

* אוטובוס תיירות ממוזג מרווח ומודרני לכל הסיורים והעברות לפי התוכנית.

* רכבות ע"פ התכנית, במחלקה ראשוונה.

* כל הסיורים כולל כניסות לאתרים לפי הרשום בתוכנית.

* מדריכה מטעם "מסע נשי" + מלווה, מורה ליוגה ישראלית (מעל 15 נוסעות), ומדריכים מקומיים.

* קופת טיפים לנותני שירותים בחו"ל (לא כולל טיפ למדריכה הישראלית).

* כל הסדנאות, הפעילויות והמפגשים המיוחדים למסע זה בהודו.

* סדרת מפגשי הכנה בארץ (שישה מפגשים). *תכנית מלאה (כולל הערבים) ללא אופשיונלס.

המחיר אינו כולל:

* חיסונים, ביטוח בריאות ומטען.

* ויזה להודו.

* הוצאות בעלות אופי אישי, שתייה (פרט למים) במהלך הטיול ודמי הכנסת מצלמות לאתרים.

תשלום:

500$ בהרשמה ,בצ'ק או בהעברה בנקאית לפקודת ריקי כהן.

היתרה תשולם למשרד הנסיעות "סנטורס" רעננה, אצל אורנה קסנר, 09-9602620.

דמי ביטול:

מההרשמה ועד 60 ימים פני היציאה – 200$

59-45 ימים לפני היציאה – 350$ 

44-30 ימים לפני היציאה – 500$ 

29-15 ימים לפני היציאה – 1700$  

7-14 ימים לפני היציאה – 2950$  

פחות משבוע לפני היציאה – אין החזר כספי.

* סעיף סובלנות – הודו הינה ארץ מלאת ניגודים של עולם עתיק מחד וקדמה מאידך והיא מתנהלת תוך שילוב בין השניים. מהיותה מדינת עולם שלישי, רמת השירותים והתשתיות נמוכים מהמוכר לנו במערב ולמרות זאת מצויים בה שירותים תיירותיים המאפשרים לנו טיול תוך קיום אורח חיים סביר ומהנה.

**הנוסעות מתבקשות להצטייד בביטוח בריאות אישי, מורחב ומותאם למצבכן האישי ולמסלול הטיול!!

**"אנשים ונשים מכאן ומשם" – באופן כללי יש לזכור שבהודו אפשר לצפות בעיקר ללא צפוי.. במהלך המסע בהודו נקיים מפגשים עם המקומיים, נכיר אותם ונחווה את אורחות חייהם באופן בלתי אמצעי. תכנית המסע הרשומה מתייחסת לאתרים ומקומות בעיקר ופחות לפעילויות. מטבע הדברים, אנשים עלולים להיות לא זמינים. המדריכות והמלווים, יעשו כמיטב יכולתם לקיים את הסדנאות והפעילויות השונות כדי לאפשר לכן חוויה מיוחדת.

***חובה על המטיילות להתקשר ללשכת הבריאות לצורך ייעוץ וקבלת חיסונים מתאימים לפחות חודש מראש.

לפרטים והרשמה, אנא שלחו מייל לכתובת:  riki@masanashi.com

או התקשרו טלפונית לריקי: 0522-311380.       

 *******************************************      

מלוות המסע:

ריקי כהן – מקימה ומנהלת "מסע נשי". מלווה, מארגנת ומדריכה במסע, תחלוק אתכן את אהבתה הגדולה להודו, תרבותה ואנשיה. תעשיר את הקבוצה בידע, בנסיון ובמיומנויות מתחומים נוספים שונים. מוסיקאית ותרפיסטית בהכשרתה.

נעמי פונדק לובל – מורה וותיקה ליוגה, תעשיר את הפן הרוחני שלנו, מצטרפת כמלווה לטיול שלנו ב"מסע נשי". תעשיר אותנו בידע שלה בתחומי הרוח והגוף..

ריקי כהן, "מסע נשי", 0522-311380,   במייל: riki@masanashi.com  

להתראות ונמסטה!